آموزش ویدیویی: استفاده از Migration در دیتابیس و معرفی Phinx

سلام.
در این ویدیوی آموزشی در مورد Database Migration ها صحبت شده که اصلا چه کاربردی دارن و Phinx رو معرفی کردم و آموزش دادم که چطور میشه با این لایبرری، ورژن های مختلفی برای دیتابیس ایجاد کرد و اونهارو مدیریت کرد.

احتمالا از قبل با Git و سایت هایی مثل Github و Gitlab آشنا شده اید و دیده اید که چطور ورژن های مختلفی از کدهای پروژه رو مدیریت میکنن.
حالا ما میتونیم با استفاده از Migration ها روی دیتابیس هم ورژن کنترلی داشته باشیم و براحتی دیتابیسمون رو مدیریت کنیم.
اگر با فریمورک های PHP کار کرده باشید، در اکثر فریمورک های بزرگ این زبان مثل Yii، Laravel، Symfony، Phalcon و ... از Migration استفاده کرده اید یا حداقل آشنا شده اید.
در این آموزش ابزار Phinx رو معرفی کردم و آموزششو اوردم به دلیل اینکه ساختار ساده ای داره و یادگیریش آسونه و پیچیدگی نداره.
این ابزار مستقل از فریمورک های PHP هست و هیچ وابستگی به فریمورک ها ندارد و میتونید در پروژه هاتون ازش براحتی و ظرف کمتر از 5 دقیقه نصب و ازش استفاده کنید.

فریمورک CakePHP از این Library برای مدیریت Migration هاش استفاده کرده.

میتونید برای هر عملی در دیتابیس یک Migration ایجاد کنید، برای مثال برای ایجاد یک table یا برای ایجاد index روی یک ستون یا افزودن یک ستون به یک جدول یا پاک کردن داده های یک جدول و یا اضافه کردن داده ای یا حذف یک جدول و ... برای هر عملی یک Migration ایجاد کنید تا با جزئیات بیشتری بتونید دیتابیس رو مدیریت کنید و براحتی بتونید به یک ورژن Migrate کنید یا از یک ورژن به ورژن قبلی Rollback بزنید.

این آموزش بسیار ساده و روان هست و با فراگیری این آموزش میتونید از قابلیت ورژن کنترل روی دیتابیس هاتون استفاده کنید و زمانیکه با فریمورک های مختلفی کار میکنید درک مناسبی از طریقه ی استفاده از Migration ها داشته باشید. چون بطور کلی در Migration ها هیچ پیچیدگی وجود نداره.

Phinx دیتابیس های Mysql و PostgreSQL و SQLite و SQL Server پشتیبانی میکند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

برای ارسال نظر، باید عضو سایت شوید.
salehialireza

salehialireza:بسیار آموزش خوبی بود لطفا یک آموزش درباره نصب و استفاه از داکترین هم بسازید واقعا کانفیگش داستانه... (۴ سال پیش)